تفکیک و بازیافت زباله

1395/2/22 0:0

تفکيک از مبدا، مديريت توليد و بازيافت زباله

در سالهاي اخير، افزايش جمعيت و استفاده از محصولات متنوع باعث افزايش توليد زباله شده است. یکی از معضلات جهان امروز دفع و بازیافت زباله، خصوصا کشورهای در حال توسعه است. انسان انواع مختلف مواد را با سختي از طبيعت بدست آورده و به آساني تبديل به زباله نموده و سعي مي كند با دور ريختن، از شر آنها خلاص شود. بسیاری از زباله‌های تولید شده مثل پسماندهای غذا، قابل بازگشت به چرخه طبیعت هستند؛ اما برخی از آن‌ها مانند شیشه و پلاستیک تجزیه نمی‌شوند و بعضی دیگر هم مدت زیادی طول می‌کشد تا به چرخه طبیعت برگردند. یکی از مسائلی که بسیاری از کشورهای جهان جزء برنامه‌های زباله خود قرار داده‌اند، تفکیک زباله از مبدأ است. این کار علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، منجر به سلامت کالاهای تولید ‌شده از مواد بازیافتی هم می‌شود. از سوی دیگر، با انجام این کار بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و ساماندهی زباله حذف می‌شود. بنابراين لازم است جهت كاهش توليد زباله و حفظ منابع طبيعي تا حد امكان زباله هايي را كه قابليت استفاده مجدد و يا تبديل به مواد ديگر دارند، جداسازي نموده و با زباله هاي ديگر مخلوط ننماييم.

* برای جمع آوری، جداسازی و باز یافت زباله اصول زیر مهم هستند:

1- جمع آوری جداگانه زباله هاي تر

- زباله هاي تر شامل پسمانده هاي مواد غذايي، پوست ميوه، سبزيجات غيرقابل مصرف و ... مي باشد و حدود 70 درصد زباله هاي توليد شده در كشورمان را تشكيل مي دهند.

- زباله هاي تر، فسادپذير بوده و ارزش بسيار زيادي از نظر استفاده مجدد و بازيافت دارند.

- در مناطق روستايي، استفاده مجدد از زباله هاي تر بيشتر بصورت تامين غذاي دام و طيور مطرح است.

- زباله هاي تر قابليت بازيافت از طريق تبديل به كود را دارند، از اين كود مي توان به عنوان ماده كمكي براي بهبود كيفيت خاكهاي كشاورزي استفاده نمود.

- مخلوطي از فضولات حيواني و زباله هاي تر براي توليد كود كمپوست بسيار مناسب خواهد بود.

- توليد كود كمپوست بروش هوازي مشكل ايجاد بو در روش بيهوازي را برطرف مي نمايد.

- مناسبترين روش هوادهي توده كمپوست در مناطق روستايي، زير و رو كردن متناوب توده مي باشد.

- با تبديل زباله هاي تر به كمپوست، بيش از نيمي از زباله هاي توليد شده كاهش يافته و هزينه هاي جمع آوري، حمل و نقل و دفن مربوطه نيز كاهش مي يابد. ضمن اينكه آلودگي محيط زيست ناشي از زباله هاي تر نيز از بين خواهد رفت.

2- جمع آوری جداگانه زباله هاي خشك

- زباله هاي خشك شامل كاغذ، شيشه، پلاستيك، فلزات، چوب، پارچه و ... مي باشد.

- باله هاي خشك ارزش بسيار زيادي از نظر استفاده مجدد و بازيافت دارند.

- جهت كاهش خطرات بهداشتي و هزينه هاي جداسازي، بهتر است زباله هاي خشك را در مبدا توليد(منزل، مغازه و ...) با زباله هاي تر مخلوط ننموده و بصورت جداگانه جمع آوري و نگهداري نماييم.

- زباله هاي خشك را ميتوان براي مدتي در جاي مناسب نگهداري كرده و در موقع مناسب به مراكز بازيافت تحويل داد.

- با دور ريختن زباله هاي خشك، علاوه بر هدر دادن منابع قابل استفاده و با ارزش، محيط زيست آلوده خواهد شد. موادي مثل پلاستيك سالهاي طولاني در طبيعت باقي مانده و تجزيه نمي شوند. بنابراين باعث آلودگي آب، خاك و هوا خواهند شد.

- سوزاندن لاستيكهاي فرسوده اتومبيل ها و انواع پلاستيك ها در فضاي آزاد در محيط روستا باعث پخش مواد زيان آور و سرطانزا در هواي محيط مي شود.


   
تعداد بازدید:   ۵۱۲

 


چاپ | فايل متن | ارسال به ايميل
< >